Clo a DPH

 

Na AliExpress a v dalších čínských e-shopech se dá sehnat zboží o stovky až tisíce korun levněji, než v České republice. Je však důležité dát si pozor na platbu cla a DPH, které může nízkou cenu zboží navýšit až o několik desítek procent a výhodná koupě tak najednou tak výhodná být nemusí.

Kdy se platí clo a DPH při nákupu z Číny? Jak se platbě případně vyhnout?

Clo a DPH

Clo a DPH by se mělo platit vždy, když objednáváte zboží mimo EU a jeho hodnota dosahuje určité částky (viz. dále). Píši úmyslně “mělo platit”, protože ne vždy celníci zboží zastaví, zkontrolují a uvalí na něj právě clo nebo DPH. Poplatky z  zboží platí vždy zákazník, nikoli prodejce. 

Kdy se clo a DPH neplatí?

Jakmile je celková hodnota balíčku (včetně poštovného) do 22 € (cca 550 Kč), neplatíte clo, ani DPH. Předpokldám, že většina Vašich objednávek z AliExpress a dalších čínských e-shopů tuto hodnotu nepřekročí, navíc většina zboží z AliExpress má dopravu zdarma.

Kdy se platí DPH?

Pokud je hodnota Vaší objednávky mezi 22 € a 150 €, platíte DPH. To činí 21 % z ceny objednávky. Důležité je připomenout, že pokud bude celníky určeno, že je třeba platit DPH (nebo i clo), musíte s úřady tento problém vyřešit. Ideální je vša pověřit poštu (kurýrní službu), aby Vás v celním řízení zastoupila a vyřešila vše za Vás. Cena tohoto zastoupení se pohybuje v řádu niýších stovek korun.

Kdy se platí clo?

Clo z nákupu v čínských e-shopech platíte, pokud byla výše objednávky vyšší než 150 € (cca 3 750 Kč). Clo se odvíjí od typu zboží, které z Číny objednáváte. Kolik procent z výše objednávky bude činit clo naleznete na stránce celní správy.

Shrnutí

  • Objednávka v hodnotě do 22 € (550 Kč) = neplatíte clo ani DPH
  • Objednávka v hodnotě 22 € až 150 € = platíte DPH (21 % z celkové částky)
  • Objednávka nad 150 € (3 750 Kč) = platíte clo i DPH

Jak se clu a DPH vyhnout?

Určitě jste slyšeli, že se dá platbě cla a DPH z Číny vyhnout. Jak tedy neplatit clo z AliExpress, Gearbest a dalších čínských e-shopů? 

Existují dvě možnosti – jedna z nich je legální, druhá trochu méně…

Nákup z evropských skladů

Již hodně čínských e-shopů nabízí dopravu z vlastních evropských skladů. Díky tomu se vyhnete platbě cla a DPH při nákupu. Které obchody nabízejí dopravu z vlastních evropských skladů, najdete v tomto článku.

Požádat prodejce o změně výše objednávky

Druhou možností je požádat prodejce, aby na obal balíku napsal nižší hodnotu balíku, než je jeho reálná hodnota tak, aby byla nižší, než částka, při které se clo a DPH musí platit.

Celníci kontrolují balíky přes rentgen a pokud se jim balíček nezdá, mohou ho rozbalit a zjistit, co je ve skutečnosti uvnitř balíčku. Je jasné, že například mobilní telefon do výše 22 € těžko seženete…

 

Clo a DPH

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek